Jak se hledá mistr republiky v CNC frézování?
A máme to letos za sebou… Druhý listopadový týden byl ve znamení velkého očekávání. Jestliže jsem vloni před finále dva týdny nespala, tak letos jsem pro jistotu přidala další týden. Je to stejné jako v golfu. To, že jednou zaznamenáte skvělou ránu, vůbec ještě neznamená, že tuhle magickou hru zvládáte. Stejný pocit jsem zažívala před letošním finále. Jako když držím v ruce driver a čeká mě odpal na pětiparu a vůbec nevidím kde je „fangle“ a já to chci přece trefit co nejblíž ke greenu… Dokážu to letošní finále minimálně zopakovat jako loni? Dokážu ho udělat lepší? Tak přesně tohle se mi honilo v bezesných nocích intenzivně hlavou.
Soutěž o hledání mistra není jen akce na jeden nebo dva dny, kdy se všichni připraví do bloku, na výstřel vyrazí a pak se už nikdy neuvidí. Je to práce, která začíná už v lednu, kdy vymýšlíme, co vybereme za kvalifikační zadání, v dubnu rozesíláme zadání a v září je vyhodnocujeme. S každým účastníkem, který odevzdá kvalifikační dokumentaci a hotový dílec se osobně setkáme a probereme jeho projekt. Z nich pak vybereme pětici, kterou postupně připravujeme na finále. Tohle všechno a k tomu finálová zadání má na starosti HEIDENHAIN, konkrétně můj kolega v práci, Jakub Vacek, který má v soutěži SKills Czech Republic důležitou roli experta. A pak už nastupují další partneři – skvěle připravené máme hodnotící protokoly od Renishaw – musí to být přece přesně! K tomu, aby si kluci dokázali např. samostatně definovat řezné podmínky je určen seminář u Dormer Pramet v Šumperku. Pro finále je z firmy Dormer Pramet k dispozici Jiří Smolík, který současně s Jakubem Vackem výkony finalistů hodnotí. I programování dílce v SolidCAM je doplněno speciálním školením pro finalisty. Třešničkou na dortu je na míru šitý trénink u DMG MORI Czech, protože tady se kluci naučí obsluhu špičkových obráběcích center této společnosti, a to za asistence profesionálů právě z této firmy.
A jak to bylo letos? Mám pocit, že ten odpal vyšel skvěle a těžká jamka s názvem „druhý ročník soutěže o mistra v CNC frézování“ je minimálně na golfové birdie… Bylo to prostě skvělé! Jednoznačně jsme letos zvedli laťku, protože světové soutěže ji opravdu mají pro nás nebývale vysoko a nikdo ji kvůli České republice opravdu snižovat nebude. Kluci si letos sami museli stanovit řezné podmínky a měli jsme pro ně připraven dílec, který se obráběl z více než dvou stran. První dílec – výzva jako hrom, sáhli jsme po originálním výkresu ze švýcarské národní soutěže SkissSkills Bern 2018. Nově nastavenou laťku naši letošní finalisté zvládli skvěle a bylo skutečně radostí se na kluky dívat. Nejen to, jak bezvadně zvládali obsluhu stroje, ale ve chvílích, kdy bylo trochu volno spolu diskutovali a probírali všechno důležité. Navíc jsme si pozvali letos dva moc milé hosty. Přijel za námi Jirka Hruška, do té doby úřadující mistr republiky a také Patrik Šimko, loňský první vícemistr. Tihle kluci z loňského finále se postarali o bezvadnou atmosféru, pomáhali nám s organizací a pustili jsme se i trochu do velkých emocí, protože to byli právě oni, kteří předávali ceny a diplomy finalistům. Je to fantastický pocit, když víte, že tihle mladí muži zvládnou vzít do ruky technický výkres, orientovat se v něm, naprogramovat dílec v SolidCAM, nastavit si řezné podmínky i stroj, vyrovnat se s technologií, dílec vyrobit, proměřit a ve stanovené lhůtě ho odevzdat k hodnocení. Vyráběli jsme dva dílce, průměrný čas na programování tři hodiny a obrábění cca 2,5. Všech pět kluků odevzdalo hotové kusy. Paráda! Co se úrovně týká, tak jen poznámka, že v současné době jsou v České republice jen čtyři školy, které zvládnou kvalifikační a finálová zadání: SŠTE Olomoucká, Brno, SOU Domažlice, GJP a SOŠ ve Slavičín a SŠT Kolofík v Opavě. Ano, můžeme se ptát jako Cimrman „Není to málo?“…
Určitě se podívejte na finálové video. Je v něm vlastně všechno, co chceme říct. Je vážně paráda vidět, jak skvělá akce může vzniknout, když se spojí profesionálové z oboru a připraví pro technicky šikovné mladé lidi zadání podle těch nejpřísnějších parametrů světových soutěží. Nerozdáváme žádné speciální ceny vítězům, nikdo z oficiálních institucí tuhle akci nijak nefinancuje, děláme si všechno sami v rámci možného. Děkujeme proto všem firmám za jakoukoliv podporu, třeba i proto, abychom mohli koupit materiál, zařídili občerstvení, mohli se přesunout z místa na místo. Jak je vidět, když se chce a všechny zúčastněné to baví, protože vidí smysl a výsledek toho snažení, vznikne z toho opravdu něco mimořádného.