Hrnek, na kterém mi záleží

O modrém hrnku, levanduli a umění komunikace

Pořád se něco děje.

A je to konečně tady – v plném proudu jsou prázdniny, léto, dovolená, sluníčko. Snažím se využít tenhle voňavý čas, jak nejvíc to jde k organizování dokumentů pro Skills. Sportovně snad lze tvrdit, že jsem v tréninkové přípravě na hlavní závod sezóny. A že na něm tedy sakra záleží, je nad slunce jasné. Drobnou vadou na kráse je, že vlastně nevím, kdy velké finále o Skills proběhne, ale o to víc pilná v tréninku jsem.

Je komunikace opravdu umění?

Čekám na vyjádření Hospodářské komory – jak jinak než trpělivě. Má kamarádka, která učí komunikaci, mi řekla jednu velice důležitou větu: „Někdy komunikace znamená také mlčet“. Tak právě teď se to snažím aplikovat. Nikdy bych neřekla, jak obtížné to může být. Napsala jsem desítky emailů na různé svazy, soukromé osoby, ale i svým přátelům a známým. Celá řada z nich zůstala bez jakékoliv odpovědi. Naopak velmi překvapena jsem byla rychlou reakcí lidí, které osobně vůbec neznám, ale oni se prostě ozvali a ke spolupráci a projektu se nějakým způsobem vyjádřili.

Pochopila jsem, že styl dnešních manažerů je neodpovídat, případně předstírat, že e-maily spadly do spamu, nebo si jen tak trochu pokrytecky dát hlavu do písku. Vážím si každé odpovědi, kterou jsem dostala, a nejvíce té, která mi říká NE, protože vědět, na čem jsem, je skutečně důležité. Pokud mě někdo nechá, abych si domyslela, že má nabídka pro něj není atraktivní a nezajímá ho, bylo by spíš fér, aby mi to na rovinu řekl, prosím. Děkuji, vážený pane generální řediteli i ředitelko – říká se tomu umění komunikace.

Něco na tom modrém hrnku je.

Je to takový pracovní maskot nebo možná základ každé kanceláře? S kávou v tomhle hrnku jde prostě všechno lépe. Většina z nás má nějaký takový, ten svůj, jedinečný, malý nebo velký, bez ucha… A já mám modrý, z mé oblíbené kavárny Starbucks v Dejvicích a je jednoduše kouzelný. Vynaložila jsem neuvěřitelné úsilí, abych ho získala zpátky z místa, kde omylem zůstal. A s čím vším mi pomohl?

Třeba s nápadem oslovit British Council s žádostí o partnerství a záštitu. Řešila jsem tohle opravdu dlouho a trpělivě a vyplatilo se to. Soutěž, kam míříme, je totiž mezinárodní, a to nekompromisně znamená všechno v angličtině. Nejde ale jen o přežití v cizí zemi typu objednat si snídani nebo oběd v hotelu, ale o kompletní soutěžní komunikaci studentů a jejich učitelů, kteří jsou například členy hodnotící komise. Ten, kdo nám to pomůže zvládnout, je partner mezinárodních soutěží WorldSkills a já jsem nesmírně šťastná, že nám paní ředitelka Denise Waddingham záštitu poskytla.

Další příjemnou záležitostí je spolupráce se švýcarskými SwissSkills. S ředitelem Andrém Burrim jsme se domluvili na poskytnutí zadání pro soustružení a frézování z národního mistrovství Švýcarska. Na červencové setkání s ním se velmi těším. Technická dokumentace už je tady, takže začínáme s kolegy pracovat na příkladech, kterými zkusíme oslovit naše technické školy.

Nechceme ztrácet čas, a pokud všechno půjde podle plánu, zkusíme během září tato zadání do škol dodat. No, a pokud by se to někomu zdálo málo, hlavní technický delegát pro frézování Juerg Marti, který je autorem zadání pro WorldSkills Kazaň 2019, poskytl rovněž kompletní dokumentaci. Myslím, že se rozhodně nudit nebudeme. V tomto momentě mi vonící káva z modrého hrnku napovídá, že by nebylo špatné, vymyslet to slibované, zatím zdá se, malé dobrodružství. Mám ho – jmenuje se EuroSkills Graz.

Vážně levandulová?

Ano, taková je Provence – levandulová pole, romantická záležitost a krása v jednom. Ale je to těsně vedle. Vedle čeho, ptáte se? Tento region sousedí s Lyonem, s městem, kde se v září 2023 bude konat 47. WorldSkills International se vším, co k téhle velké mezinárodní soutěži patří. A francouzské město Lyon hostí velkou přehlídku řemesel v historii již po druhé, a že je na to Francie náležitě pyšná? To tedy je. Kandidatura Lyonu na uspořádání světové soutěže dostala od samého začátku plnou podporu francouzské vlády. Prezident Macron dokonce nahrál video, ve kterém na podporu Lyonu vystoupil.

Saying the aims of WorldSkills were “fully in line” with France’s policy on vocational training and education. Mr Macron stressed: “I want to say I do support, I fully support Lyon for French candidacy for the WorldSkills Competition for 2023.

Vládní podporu odborného vzdělávání můžeme Francii opravdu jen závidět, ale také zároveň budeme pevně věřit tomu, že se česká vlajka na této velké olympiádě řemesel v roce 2023 už konečně objeví, protože i česká vláda význam odborného vzdělávání tímto způsobem podpoří.

 

 

Napsat komentář

Levandule voní romantikou i nadějí